»Otroci priseljencev imajo pravico do dodatne strokovne pomoči v obliki slovenskega jezika, Đorđe pa je že toliko let v Sloveniji, da že zelo dobro govori slovensko. Če pa mu uide kakšna srbska beseda, ga popravimo, če reče recimo kupus, rečemo mi zelje in tudi sošolci ga popravljajo.«
»Predlagana zakonska ureditev izobraževanja učencev in dijakov otrok priseljencev iz držav nekdanje SFRJ o njihovih jezikih in kulturah v slovenskih javnih šolah je s pravnega stališča vprašljiva, s praktičnega pa vsaj na nekaterih področjih neizvedljiva.«
»Otroci se ga učijo v šolah, starši pa za njimi kar malo zaostajajo.«
»Da razvijamo strpnost med otroki, hkrati pa otrokom, ki imajo priseljensko ozadje, ponudimo vpogled v slovenski jezik skozi njihov prvi jezik.«
»Najpomembnejše pa je, da nas podpirajo starši otrok, ki ne znajo slovenskega jezika.«
»Mislim, da je pomembno, da otroci že v vrtcu spoznajo slovenski jezik. Naučimo se pesmice, recitacije, deklamacije in tudi slovensko glasbo poslušamo, in tega se naučijo že malčki.«
»Prihajalo bo do situacij, ko bomo imeli otroka, ki mu bo to četrti tuji jezik. Recimo, da je to tujec, ki jih ni tako malo. Zanj bo slovenščina prvi tuji jezik, angleščina drugi tuji jezik, če živi v Kopru, ima za tretji tuji jezik italijanščino, in potem dobi še tega četrtega. Tako da je treba stvar malo širše pogledati. Mi bi radi čim več snovi odvzeli, zdaj jo pa dodajamo.«
»Če recimo gostujem v Odmevih, se bom potrudil, da je jezik na čim višjem nivoju. Če bom pa govoril doma, je pa lahko tudi drugače.«
»Že ob vstopu v šolo so opazili, da ima številne težave, predvsem pri slovenskem jeziku, težko mu je šlo pisanje in branje.«
»Naj živi pesem kot univerzalni jezik človeštva, še posebej naj živi slovenska pesem in naj živi svobodna in demokratična Slovenija.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju